Moja Rewolucja w Bielsku-Białej 🙂 NAZYWAM SIĘ MILIARD
W Polsce tańczyło i protestowało przeciwko przemocy będzie ponad 50 miejscowości – od niewielkich miasteczek, po duże aglomeracje. W Bielsku- Białej tańczyło kilkaset osób.
Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona była przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.
Kobiety z niepełnosprawnościami (fizycznymi, psychicznymi):
• Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
• Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
• Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
• Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.
• Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo.
• Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.
W życiu kobiet z niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności. Blisko 80% kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej.