1 Billion Rising Events

One Billion Rising Turkey, Adana

Turkey > Adana > Uğur Mumcu Meydanı > 2014-02-14 > 12:00 am

About The Event

DEVRİM için tüm dünya genelinde 14 Şubat 2015'te Bir Milyar Davul Çalıyor & Dans Ediyor & Ayaklanıyor. Biz de bu bir milyar ile birlikte geçen sene olduğu gibi dans ediyoruz. Haydi Adana, kadına karşı şiddete, tecavüze, baskıya, eşitsizliğe son diyen bir devrim için kadınlarla birlikte dans zamanı !!! One Billion will DRUM & DANCE & RISE for REVOLUTION all over the world on 14th of February. And we will dance with them like last year. Come on Adana, time of dance for REVOLUTION to stop the violence, cruelty,inequality against women !!

About The Organization

OBR Türkiye Koord.Komitesi Adana temsilcisi

DEVRİM için tüm dünya genelinde 14 Şubat 2015'te Bir Milyar Davul Çalıyor & Dans Ediyor & Ayaklanıyor. Biz de bu bir milyar ile birlikte geçen sene olduğu gibi dans ediyoruz. Haydi Adana, kadına karşı şiddete, tecavüze, baskıya, eşitsizliğe son diyen bir devrim için kadınlarla birlikte dans zamanı !!!

One Billion will DRUM & DANCE & RISE for REVOLUTION all over the world on 14th of February. And we will dance with them like last year. Come on Adana, time of dance for REVOLUTION to stop the violence, cruelty,inequality against women !!

Upload a photo taken at this event

Open in Google Maps