1 Billion Rising Events

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ “V-DAY”

Turkey > Istanbul > University Campus > 2014-02-14 > 14:00

About The Event

Tüm dünyada kadınlara karşı uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla düzenlenen “One Billion Rising”in bu yılki teması “Adalet”. Dünyanın farklı metropollerinde toplam 1 milyar kişinin katılması hedeflenen etkinlikte, kadına karşı şiddet dansla protesto edilecek. Dans ederken katılımcıların parmakları kadına şiddete karşı “adalet” istemek için gökyüzüne doğru yükselecek.

14 Şubat 2014 tarihinde tüm dünyada eş zamanlı olarak yapılacak olan bu etkinliğe İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi de destek veriyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin yüzlerce öğrencisi ve akademisyeninin parmakları adalet istemek için gökyüzüne doğru yükselecek ve kadına karşı şiddetin, dünya için en az açlık kadar dikkat edilmesi, önlem alınması gereken bir sorun olduğu hatırlatılacak.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin etkinlik için özel dans eğitimleri 03 Şubat 2014 Pazartesi günü öğrenci ve akademisyenlerle birlikte başlamıştır.


We dance for Justice

“One Billion Rising” organized every year to protest the violence against women all over the world is dancing this year on the theme of “Justice”. Targeting 1 billion participants from different metropolitans of the world, the violence against women will be protested by dancing. While dancing, the participants' fingers will rise to the sky to ask for Justice to the violence against women.

Istanbul Kemerburgaz University is also supporting this event which will be held on February 14th, 2014 at 14.00 all over the world. Hundreds of students, academics and administrative staff of Istanbul Kemerburgaz University will rise their fingers to the sky to ask for justice to the violence against women, and remind the world that violence against women is a very huge problem like hunger.

About The Organization

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, 7 fakültesi ve 22 programıyla ülkemizin en kapsamlı ve prestijli eğitim kurumu olma ilkeleriyle yoluna devam ediyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, akademik kadrosu ve yetiştirdiği değerler ile bilgi üretmeyi, ürettiği bilgiyi toplumla paylaşarak ülke değerlerini zenginleştirmeyi kendisine misyon kabul ediyor.

Uluslararası eğitim sistemleri ile paralel bir program izleyen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, teknolojik gelişmeleri eğitim ve öğretim hayatına hızla aktarıyor. Dinamik, yenilikçi ve araştırmacı akademik kadrosu ile özgüven sahibi, hayata geniş bir perspektiften bakan, bilgi ve teknoloji çağı ile uyumlu yeni yüzyılın parlak gençlerini yetiştirmeyi hedefliyor.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, yürünmüş yollar yerine yürünecek yeni yollar üreten gençlerle, ülke gereksinimlerini karşılayacak dinamik bir gelecek kurmak için sizleri bekliyor.

Istanbul Kemerburgaz University is admitting students to its 7 schools and 22 programs in the Fall Semester of the 2013-2014 academic year, with the aim of becoming one of the most comprehensive and prestigious educational institutions of Turkey. With its exceptional academic staff and visionary institutional values, Istanbul Kemerburgaz University is dedicated to creating and sharing knowledge to fulfill its mission of adding value to the society.

Istanbul Kemerburgaz University, in line with the international education standards, rapidly reflects the advancements in technology on all facets of the academic life it offers. With its dynamic, innovative and research-oriented faculty, Istanbul Kemerburgaz University aims to educate the brilliant young generation of the new century to become self-confident, open-minded, and technologically capable adults of the global information and technology society. Istanbul Kemerburgaz University is awaiting students who will create new pathways into the dynamic future of the world.

Upload a photo taken at this event

Open in Google Maps